mohammad sima
تاریخچه دسر سوهان

تاریخچه دسر سوهان

سوهان قم معروف‌ترین سوهان ایران است و بیشترین و متنوع‌ترین نمونه سوهان در قم تهیه و تولید می‌شود و در متن زیر به تاریخچه دسر سوهان و علت نامگذاری این شیرینی یا حلوا به نام سوهان می پردازیم.

 

دسر سوهان

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در طول روز و مخصوصا میان وعده عصر به دنبال خوراکی بگردید که علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز بدن، طعم لذیذی هم داشته باشد تا میل و رغبت شما را برای مصرف آن بیشتر کند.

بدون تردید دسر سوهان از آن دسته از خوراکی هایی است که با یکبار خوردن آن، مجذوب طعم و بافت لذیذ آن خواهید شد. و قطعا بعد از آن، این دسر را در برنامه غذایی خود جای خواهید داد.

سوهان محمد سیما این محصول را با استفاده از بهترین مواد اولیه تهیه و در اختیار شما عزیزان قرار داده است. و این قول را به شما خواهیم داد، از این به بعد پای ثابت سبد خرید شما، دسر سوهان محمد سیما باشد.

 

تاریخچه

قدمت سوهان در واقع به زمان افتتاح صحن عقیق بارگاه حرم حضرت معصومه در شهر قم و در دوره ی قاجار بر می گردد.

بزرگان قم اقدام به برگزاری مراسم باشکوهی جهت افتتاح به عمل آوردند و قرار بود ناصرالدین شاه خود برای افتتاح حاضر شود.

ولی بر اساس مقتضیات زمان به خصوص مسائل امنیتی آن زمان، ناصر الدین شاه جانشینی (رئیس ایل قاجار) را به جای خود جهت مراسم افتتاح به قم فرستاد.

در این میان شخصی به نام ملاابراهیم شماعی حلوای جدیدی تهیه و به نماینده ی ناصرالدین شاه تقدیم کرد. ایشان بعد از صرف ناهار این شیرینی جدید را میل کردند و آنچنان باب طبعشان بود. که عینا فرمودند این شیرینی همانند سوهانی که آهن را می‌برد، غذای مرا برید و هضم کرد. از این رو پس از این نام سوهان را بر روی این خوراکی گذاشتند.

وی درخواست نمود که از این شیرینی مطبوع برای شاه با خود خواهم برد. به این ترتیب از آن زمان نام سوهان بر روی این حلوا گذاشته شد و پس از آن تولید و مصرف سوهان شروع شد؛ که در ابتدا مخصوص بزرگان و اشراف بود.

ترکیبات حلوای سوهان در ابتدا شامل: آرد، شکر، روغن، پسته، زعفران، هل و گلاب بوده که به صورت. حلوای نرمی طبخ می‌شده‌است، ولی کم‌کم با افزودن ترکیبات دیگری همچون زرده تخم مرغ و نیز جایگزینی آرد جوانه گندم به جای آرد گندم خاصیت سفتی و شکنندگی به این شیرینی افزوده شد که بر میزان ماندگاری محصول نیز افزود.

در ابتدا تعداد کارگاه‌های تولیدکننده سوهان ۴–۵ تا بیشتر نبود اما در حال حاضر بیش از ۷۰۰ کارگاه سوهان پزی در شهر قم فعال می‌باشند.

متوسط تولید روزانه سوهان درشهر قم حدود ۲۵ تن در روز است که ۲۰ تن به خارج استان صادر می‌شود. و مابقی در استان توسط زائرین و مسافران و ساکنان خریداری می‌شود.

 

خرید سوهان محمد سیما

شما می توانید با مراجعه حضوری به شعبات فروش سوهان محمد سیما و همچنین خرید اینترنتی از سایت، دسر سوهان را به راحتی خریداری کرده و تجربه ای متفاوت از طعم سوهان را به خود و اطرافیان هدیه دهید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تگ ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دسر سوهان محمد سیما

فهرست مطالب

شاید شما هم بپسندید.

دیدگاهتان را بنویسید

محصول مورد نظرتان را جستجو کنید.