mohammad sima
تاریخچه سوهان رولتی

تاریخچه سوهان رولتی

سوهان قم معروف‌ترین سوهان ایران است و بیشترین و متنوع‌ترین نمونه سوهان در قم تهیه و تولید می‌شود و در متن زیر به تاریخچه سوهان رولتی و علت نامگذاری این شیرینی یا حلوا به نام سوهان می پردازیم.

 

سوهان رولتی

یکی از خاص ترین انواع سوهان،سوهان رولتی می باشد که به دلیل ظاهر زیبا و مغزیجات فراوانی که دارد می تواند یک هدیه مناسب و خاص برای اطرافیان شما باشد.

این سوهان از جوانه گندم، آرد، شکر، روغن کره، زعفران، زرده تخم مرغ، هل، آب تشکیل شده است.

 

تاریخچه

قدمت سوهان در واقع به زمان افتتاح صحن عقیق بارگاه حرم حضرت معصومه در شهر قم و در دوره ی قاجار بر می گردد.

بزرگان قم اقدام به برگزاری مراسم باشکوهی جهت افتتاح به عمل آوردند و قرار بود ناصرالدین شاه خود برای افتتاح حاضر شود.

ولی بر اساس مقتضیات زمان به خصوص مسائل امنیتی آن زمان، ناصر الدین شاه جانشینی (رئیس ایل قاجار) را به جای خود جهت مراسم افتتاح به قم فرستاد.

در این میان شخصی به نام ملاابراهیم شماعی حلوای جدیدی تهیه و به نماینده ی ناصرالدین شاه تقدیم کرد. ایشان بعد از صرف ناهار این شیرینی جدید را میل کردند و آنچنان باب طبعشان بود. که عینا فرمودند این شیرینی همانند سوهانی که آهن را می‌برد، غذای مرا برید و هضم کرد. از این رو پس از این نام سوهان را بر روی این خوراکی گذاشتند.

وی درخواست نمود که از این شیرینی مطبوع برای شاه با خود خواهم برد. به این ترتیب از آن زمان نام سوهان بر روی این حلوا گذاشته شد و پس از آن تولید و مصرف سوهان شروع شد؛ که در ابتدا مخصوص بزرگان و اشراف بود.

ترکیبات حلوای سوهان در ابتدا شامل: آرد، شکر، روغن، پسته، زعفران، هل و گلاب بوده که به صورت. حلوای نرمی طبخ می‌شده‌است، ولی کم‌کم با افزودن ترکیبات دیگری همچون زرده تخم مرغ و نیز جایگزینی آرد جوانه گندم به جای آرد گندم خاصیت سفتی و شکنندگی به این شیرینی افزوده شد که بر میزان ماندگاری محصول نیز افزود.

در ابتدا تعداد کارگاه‌های تولیدکننده سوهان ۴–۵ تا بیشتر نبود اما در حال حاضر بیش از ۷۰۰ کارگاه سوهان پزی در شهر قم فعال می‌باشند.

متوسط تولید روزانه سوهان درشهر قم حدود ۲۵ تن در روز است که ۲۰ تن به خارج استان صادر می‌شود. و مابقی در استان توسط زائرین و مسافران و ساکنان خریداری می‌شود.

 

خرید سوهان محمد سیما

شما می توانید با مراجعه حضوری به شعبات فروش سوهان محمد سیما و همچنین خرید اینترنتی از سایت، سوهان رولتی خود را به راحتی خریداری کرده و تجربه ای متفاوت از طعم سوهان را به خود و اطرافیان هدیه دهید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تگ ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

سوهان رولتی

فهرست مطالب

شاید شما هم بپسندید.

تومان 70,000
تومان 290,000
تومان 100,000
تومان 300,000

دیدگاهتان را بنویسید

محصول مورد نظرتان را جستجو کنید.