mohammad sima
تشخیص زعفران مرغوب

تشخیص زعفران مرغوب

زعفران معمولاً از دیرباز در سفره ایرانی‌ها ارزش بالای داشته و آن را هم با نوشیدنی ها و در غذا‌ها سرو می‌کردند بنابراین برای تشخیص زعفران مرغوب باید به یک سری از ویژگی ها توجه کرد.

 

تشخیص زعفران اصل

در حال حاضر خالص بودن یا ناخالصی زعفران را می‌توان به‌راحتی در آزمایشگاه تشخیص داد؛ اما احتمال دارد تشخیص اصلی بودن آن برای مصرف‌کنندگان به‌راحتی ممکن نباشد.

توجه داشته باشید که تقلب در بسته‌بندی زعفران فقط منحصر به ترکیب‌ کردن آن با گیاهی شبیه به آن مانند گلبرگ نیست. بلکه برخی از افراد برای سنگین کردن وزن زعفران از موادی مانند نمک، چربی، شکر، زعفران پودر شده استفاده کرده و به آن عسل اضافه می‌کنند.

 

ویژگی های زعفران مرغوب

  • سرشاخه های شیپوری شکل

در هر شاخه زعفران به راحتی می‌توانید ببینید که سر هر شاخه زعفران، حالتی شیپوری مانند دارد و هر چه این قسمت شیپوری درشت‌تر باشد، آن زعفران قدرت رنگدهی بالاتری دارد.

 

  • قدرت رنگدهی

رنگ مصنوعی زعفران، آب را نارنجی می‌کند. در حالیکه رنگ واقعی زعفران در آب اول باید زرد باشد و در ادامه، آب نارنجی شود.

 

  • خشک بودن زعفران

شاخه زعفران، نباید خم شود. اگر آن را لای دندان‌های خود بگذارید، باید متوجه شکستن شاخه زعفران بشوید. اگر زعفرانی نرم و انعطاف پذیر باشد، آن زعفران اصلا زعفران خوبی نیست و قدرت رنگدهی آن پایین است.

 

  • چشیدن طعم زعفران

یکی از بهترین و اصلی‌ترین روش‌ها برای تشخیص زعفران اصلی، چشیدن مقداری از آن است. درواقع زعفران اورجینال طعمی تلخ دارد و در صورت داشتن طعم دیگری مانند ترشی یا شیرینی نمی‌توان آن را اصل دانست.

 

  • داشتن عطری تند

زعفران تازه چیده شده بوی بسیار تندی دارد و بعد از باز شدن درب آن، فضای اتاق مملو از عطر آن می‌شود. توجه داشته باشید که در صورت چیده شدن زعفران در سال‌های گذشته بو و عطر آن بسیار ضعیف بوده و کل فضا را معطر نمی‌کند.

 

  • طول هر شاخه زعفران

شاخه زعفران، هرچه بلندتر باشد، ارزش آن بالاتر است. شاید این ویژگی در خیلی از زعفران‌هایی که برای مصرف شخصی می‌خواهند استفاده شوند، رعایت نشود و مهم هم نباشد. اما زعفرانی که این ویژگی را دارد، خیلی خوب است.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تگ ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

تشخیص زعفران مرغوب

فهرست مطالب

شاید شما هم بپسندید.

تومان 290,000
تومان 320,000
تومان 480,000

دیدگاهتان را بنویسید

محصول مورد نظرتان را جستجو کنید.