mohammad sima
روغن حیوانی در طب سنتی

روغن حیوانی در طب سنتی

از نظر طب اسلامی و طب سنتی فواید روغن حیوانی قابل وصف نیست. از آن جمله آن ها می‌توان به استخوان‌سازی، کاهش غلظت خون، کاهش چربی‌های زائد شکم، شادابی و سفیدی پوست و سم زدایی از بدن اشاره کرد.

 

اندازه مصرف روغن حیوانی

برای افراد عادی توصیه می‌شود که از میزان مصرفی روغن روزانه، ۱۰ درصد چربی اشباع (روغن حیوانی) ، ۱۰ درصد روغن زیتون و ۱۰ درصد از روغن‌های مایع گیاهی مخصوص سرخ کردن آفتابگردان، هسته انگور یا سویا (برای سرخ کردن)باشد هرچند که استفاده از روغن حیوانی در سرخ کردن مواد غذایی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اما باید هشیار بود که چنانچه بیش از ۱۰ درصد از روغن‌های حیوانی در روز استفاده شود، مصرف‌کنندگان این نوع روغن دچار گرفتاری عروق، بیماری قلبی و بالارفتن کلسترول خون می‌شوند، منظور از ۱۰ درصد چربی اشباع ۳۰ گرم چربی در روز است بنابراین افرادی که از چربی حیوانی استفاده می‌کنند باید دقت داشته باشند که مصرف روزانه آن‌ها از این ۱۰ درصد بیشتر نشود.

با رعایت این اصل، مصرف این نوع چربی برای بدن هیچ گونه ضرر و زیانی نخواهد داشت.

مصرف روزانه یک قاشق روغن حیوانی به افراد دارای دیابت توصیه میشود اما باید توجه داشه باشید که برای افراد دارای بیماری های قلب و عروقی میزان مصرف کلی چربی جات و روغن روزانه (با مشورت پزشک ) بسیار کمتر خواهد شد.

 

روغن حیوانی، کیمیاگر لذیذ

باعث تاسف است که چنین گنجینه ای سال هاست که از سفر ایرانی ها برداشته شده است، سفره ای که سالها پیش با رنگش طلایی میشد و با عطر و طعمش لذیذ. اما امروز، جایی بسیار دورتر، در کشورهای غربی و آمریکایی با نام روغن هندی به عنوان دارو عرضه میشود، همان کشورهایی که سالها پیش باعث بی ارزش شدن کیمیای لذیذ ایرانی از روح غذاهایمان شدند و رابطه دوستانه روغن حیوانی و دیابت را در انظار ایرانیان وارونه جلوه دادند.

در پایان لازم به تاکید است که بر خلاف بعضی از تفکرات رایج، روغن حیوانی غذایی بسیار سالم و غنی است. مصرف به اندازه آن نه تنها تاثیری بر ابتلا به دیابت ندارد، بلکه فواید بیشماری برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری دارد.

روغن حیوانی و دیابت رابطه ای درمان محور دارند، اما باید توجه داشت که مثل سایر مواد غذایی نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد بلکه با گنجاندن آن در رژیم غذایی روزانه می توان از بسیاری از بیماری ها ، از جمله دیابت جلوگیری کرد و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان بسیاری از امراض شد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تگ ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

روغن حیوانی در طب سنتی

فهرست مطالب

شاید شما هم بپسندید.

دیدگاهتان را بنویسید

محصول مورد نظرتان را جستجو کنید.