mohammad sima
سوهان قم | از پیش کشی شاه تا حس شیرین لحظه ها

سوهان قم | از پیش کشی شاه تا حس شیرین لحظه ها

اگر یکبار هم گذزتان از شهر قم عبور کرده باشد حتما در همان ابتدای شهر متوجه خواهید شد سوغات و شیرینی معروف این شهر چه چیزی است. سوهان قم تاریخچه ای هزار سال ندارد اما در همین مدت کم جای خود را در دل مردم به خوبی باز کرده است.

 

پیش کش به شاه

بزرگان شهر قم مراسم باشکوهی را برای افتتاح صحن عتیق بارگاه حضرت معصومه (س) تدارک دیدند. در این مراسم از ناصرالدین شاه برای افتتاح دعوت شد. اما شاه به دلیل شرایط و مقتضیات زمانی نتوانست، در این مراسم شرکت کند. بنابراین رئیس ایل قاجار را برای شرکت در مراسم افتتاح صحن عتیق آرامگاه حضرت معصومه (س) فرستاد تا در آن شرکت کند.

بر اساس رسم و سوم و سنت­‌ها هر یک از بزرگان شهر هدایایی را به نماینده شاه پیشکش می‌کردند. در این میان یکی از بزرگان شهر حلوایی را تقدیم نماینده شاه نمود که ایشان بعد از میل کردن آن حلوا، گفتند این چه حلوایی بود، که غذای من را مانند سوهان برید.

بعد از آن اسم سوهان بر روی حلوای جدید ماندگار شد و پخت آن به صورت گسترده شروع شد. به این صورت حلوای قم که تا آن زمان بیشتر در عطاری‌­ها پخته می‌­شد، مورد توجه شاه و درباریان قرار گرفت و به سوهان شهرت پیدا کرد.

 

مزایا سوهان قم

مزایای این شیرینی را باید در ترکیبات آن جستجو کرد. اگر به مواد به کار رفته و ترکیبات این شیرینی دقت داشته باشید. متوجه این نکته می‌شوید، که بسیاری از موادی که در پخت این شیرینی به کار می‌روند. به تنهایی دارای مزایا و خواص زیادی می‌باشند.

از این رو، مجموع این مواد و ترکیب آن­ها با هم موجب شده است که این شیرینی بسیار لذیذ، خوشمزه، مغذی، مقوی و پر کالری شود. به همین دلیل این شیرینی دارای مزایا و فوائدی زیادی می‌باشد. که می‌تواند برای سلامتی انسان بسیار مفید باشد.

همان طور که گفتیم ترکیب مواد ارزشمندی مانند جوانه گندم، زرده تخم مرغ، کره، زعفران، هل و انواع مغزها موجب شده است، که این شیرینی مزایا و فوائد بسیاری داشته باشد. جوانه گندم با ارزش ترین و مفیدترین موادها است. جوانه گندم منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین‌های گروه B و E می‌باشد.

علاوه بر این جوانه گندم آرام بخش اعصاب و روان است. به دلیل این که جوانه گندم موجود در این شیرینی دارای قند طبیعی می‌باشد. سبب ذخیره سازی انرژی در ماهیچه‌ها نیز می‌شود. این شیرینی برای بهبود عملکرد عضلانی انسان بسیار مفید است. علاوه بر این‌ها مصرف این شیرینی از خستگی و بی‌­حالی انسان جلوگیری می‌کند.

افزون بر این که جوانه گرم از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. کره هم که در ترکیبات این شیرینی استفاده می‌شود. سبب افزایش کالری در انسان می‌گردد. علاوه بر این استفاده از زعفران، هل و مغز پسته و بادام و غیره از دیگر عواملی هستند. که بر مزایا و فوائد این شیرینی می‌افزایند.

 

سوهان محمد سیما

سوهان محمد سیما با نیم قرن تجربه در زمینه تولید سوهان، فعالیت داشته و با مدیریت جناب محمد زمردی به همراه برادران مجموعه ای بزرگ را تشکیل داده و قادر به برند سازی در صنعت سوهان شده و در طی سال ها تلاش و تجربه، شعبه های فروش خود را گسترش داده که در ابتدا کارخانه محمد سیما واقع در خیابان توحید (نیروگاه) و سپس فروشگاه میثم، جمکران و مجتمع تفریحی – گردشگری مهتاب و همچنین شعبه تهران را به مجموعه خود اضافه کرد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تگ ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

سوهان قم

فهرست مطالب

شاید شما هم بپسندید.

دیدگاهتان را بنویسید

محصول مورد نظرتان را جستجو کنید.